• 01cze

  szatnia pracowniczaPraca fizyczna jest pracą ciężką. Zazwyczaj wymaga on na osobach ją wykonujących wkładanie w nią ogromnego nakładu wysiłku. Warunki takiej pracy bardzo często powodują, że pracownicy spocą się lub brudzą. Niezależnie od tego czy chodzi o kopalnię,budowę czy też stację benzynową konieczne jest więc zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych.

  Przez odpowiednie warunki sanitarne należy rozumieć odpowiednio wyposażone szatnie pracownicze. Pracownicy budowlani czy też inne osoby pracujące na otwartych przestrzeniach , jak na przykład stacje benzynowe przy wysokich temperaturach w połączeniu z wysiłkiem fizycznym pocą się bardziej niż regularnie, dlatego też konieczne jest danie im możliwości odświeżenia się. Podobnie jest z osobami pracującymi na kopalni. Praca pod powierzchnią ziemi to praca po pierwsze wymagająca ogromnego wkładu pracy a po drugie jest pracą nad wyraz brudzącą. Niezbędne jest więc zapewnienie pracownikom możliwości wykąpania się przed pójściem do domu.

  Szatnia pracownicza powinna być miejscem, w którym pracownicy będą się mogli przebrać przed i po pracy, zostawić bezpiecznie swoje rzeczy w szafkach BHP, oraz umyć lub wykąpać się po pracy. Niezbędne jest wiec odpowiednie wyposażenie szatni. Pierwszym, podstawowym elementem wyposażenia powinny być szafki na artykuły BHP. W zależności od wykonywanej pracy szafki BHP mogą się od siebie różnić. Standardowa szafka bhp powinna posiadać 3 elementy. Pierwszym z nich jest drążek, na którym pracownik będzie mógł swobodnie powiesić swoje ubrania. Drugim jest półka na której pracownik będzie mógł położyć obuwie, kosmetyki i różnego rodzaju akcesoria takie jak portfel, telefon komórkowy itp. Trzecim i najważniejszym elementem szafki powinien być zamek. Szafka powinna dawać pracownikowi poczucie bezpieczeństwa względem jego własności. Najlepiej żeby szafka posiadała 2 klucze. Jedna kopię dla pracownika i jedną w formie kopii zapasowej w przypadku zgubienia pierwszego klucza.

  Szatnia pracowniczy powinna być również wyposażona w prysznice. Nie każda praca wymaga kąpieli po jej wykonaniu , ale na pewno każdemu pracownikowi będzie się miło odświeżyć. Prysznice powinny być utrzymywane w jak największej czystości z racji ich codziennego używania przez pracowników. Jest to konieczne ze względów higienicznych. Utrzymując prysznice w czystości zapobiegniemy występowaniu u naszych pracowników chorób takich jak grzybica. Poszczególne prysznice nie muszą stanowić oddzielnych kabin. Ważne jest jednak aby oddzielić szatnię i prysznice damskie o męskich w celu zapewnienia swoim pracownikom wygody i swobody.

  Istotnym elementem wyposażenia szatni pracowniczej są również ławeczki różnego typu. Ławeczka będzie dla pracownika dużym ułatwieniem w trakcie zmiany obuwia szczególnie po pracy.

  Odpowiednie wyposażenie szatni pracowniczej to z przede wszystkim standard pracy. Jest to jednak rownież duże ułatwienie i wygoda dla naszych pracowników.

  Autor: admin @ 14:29

  Tagi: , ,

Zostaw komentarz

Ważne: moderacja komentarzy jest włączona i przez to możesz nie widzieć od razu swojego komentarza. Nie ma potrzeby wysyłać go ponownie.